Odborník: Platby mobilom sú bezpečnejšie, údaje o karte obchodník nevidí

26. júna 2019

BRATISLAVA. Po príchode Apple Pay na slovenský trh už môžu takmer všetci používatelia mobilných telefónov na Slovensku prejsť na bezhotovostné platenie svojimi zariadeniami.
Služba Google Play je na Slovensku dostupná už viac ako rok a podobnú službu pre používateľov iPhonov už podporujú viaceré veľké slovenské banky.
Platby mobilným telefónom sú bezpečnejšie než platenie platobnými kartami, tvrdia viacerí odborníci na digitálne bankovníctvo.

Prečo je platenie mobilom bezpečnejšie

„Pri platbe mobilom sa údaje o karte neprenášajú na POS terminál (klasický platobný terminál, pozn. redakcie). Platby sú realizované prostredníctvom jednoznačného identifikátoru, takzvaného tokenu. Zjednodušene si môžeme predstaviť, že každá platba je akoby realizovaná kartou na jedno použite,“ vysvetlil Peter Ivanka, odborník na digitálne bankovníctvo zo spoločnosti Softec.

Inými slovami to znamená to, že pokiaľ by sa aj podarilo nejakému útočníkovi odchytiť komunikáciu medzi mobilom a terminálom, získané údaje mu nepomôžu a na základe nich nebude vedieť realizovať ďalšie platby.

„Pri platbe mobilom nemá údaje o karte k dispozícii ani obchodník,“ dodal Ivanka.

Google Pay vs. Apple Pay

Príchod platobnej služby Google Pay vo februári minulého roka revolúciu v platbách mobilom na Slovensku nespôsobil.

Odborníci očakávajú, že situácia sa zmení po príchode Apple Pay. Indikátorom môže byť vývoj napríklad v susednom Česku.

„Počas prvých troch dní od spustenia Apple Pay si službu v Českej republike aktivovalo stotisíc klientov. Za prvý mesiac bolo zaznamenaných dvestotisíc aktivácií, čo je viac ako dosiahla služba Google Pay za rok a pol od jej spustenia v novembri 2017,“ povedal Peter Ivanka.

Dostupnosť platobnej služby od Apple môže ovplyvniť vývoj aj na bankovom trhu, niečo podobné sa udialo v Česku.

„Pre niektorých klientov je Apple Pay natoľko dôležitá služba, že sú ochotní kvôli nej zmeniť banku. V Českej republike napríklad Air banka zaznamenala príchod nových klientov z bánk, ktoré Apple Pay neponúkajú. Najviac klientov do Air banky prešlo z ČSOB a Fio banky,“ opísal skúsenosti Ivanka.

Kedy mobil úplne nahradí peňaženku a občiansky preukaz

Okrem platobných kariet dokážete v smartfóne uchovávať aj vernostné karty.

Majitelia Android telefónov môžu využiť Google Pay, v prípade iPhonov si musia používatelia stiahnuť mobilné aplikácie tretích strán.

Apple Pay tiež poskytuje integráciu iných ako platobných kariet, ale implementácia na strane zadávateľov je náročnejšia, preto pôjde len o vybrané karty.

Čo sa týka občianskych alebo vodičských preukazov, ich digitálna alternatíva na Slovensku zatiaľ neexistuje.

Príklady digitálnej identity nájdeme napríklad v Dánsku, Švédsku alebo Estónsku. V Estónsku používa mobilnú identitu (Mobile-ID) viac ako 12 percent voličov.

„Česká banková asociácia pripravila projekt s názvom SONIA. Jeho cieľom je umožniť využívanie bankovej identity nielen k prihlasovaniu do internetového bankovníctva, ale aj pre preukázania totožnosti pri komunikácii s úradmi a ďalšími štátnymi inštitúciami, a tiež súkromnými subjektmi,“ dodal Ivanka.

Slovensko podľa informácií, ktoré SME poskytla Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) tiež chystá riešenie podobné tomu Estónskemu.

„NASES už realizuje projekt MobileID, ktorý je v štádiu prípravy obstarávania riešenia. Predpokladaná realizácia riešenia je ešte do konca roka 2019,“ odpovedalo tlačové oddelenie.

Rozhovor s Petrom Ivankom si môžete vypočuť aj v tomto podcaste. 

Viac v článku na tech.sme.sk
Autor: 26. jún 2019 o 06:36 Dávid Tvrdoň
Zdroj: tech.sme.sk