Peter Morávek: Ak sa rozčúlim, tak nad ľudskou hlúposťou

19. júna 2019

Hnevá ma, keď sa ľudia priskoro vzdávajú. Neriešiteľné problémy sú výzva.

neriesitelne-problemy-su-vyzva

Čo vás chráni pred vyhorením?

Jednoznačne rodina, priatelia a šport – bicykel, beh. Veľmi dobre viem „vypnúť“ aj pri spoznávaní prírody, hôr a celkovo ma nabíjajú všetky nové zážitky.

Čím ste posadnutý najviac, ale nie ste na to hrdý?

Som prílišný detailista – musím poznať detaily a mám sklony do vecí zasahovať a to nie je vždy potrebné, respektíve nie vždy sa to hodí.

Rada, ktorá vám v živote najviac pomohla?

Nevzdávaj sa, bojuj a doťahuj veci až do konca! Už viackrát som sa ocitol v situácii, keď som sa musel rozhodnúť, či pokračovať a bojovať alebo sa vzdať a ísť cestou ľahšieho odporu. Nakoniec som sa vždy rozhodol pre boj a nikdy som to neoľutoval.

Ste ranné vtáča alebo radšej dokončujete projekty v noci? Kedy ste najproduktívnejší?

Som aj ranné vtáča, aj nočná sova. Najproduktívnejší som skoro ráno a neskoro večer, takže e-maily odo mňa niekedy nájdete ráno o piatej, ale aj večer o desiatej.

Čo vás dokáže postaviť na nohy okrem kávy?

Všeobecne ma vedia naštartovať takzvané neriešiteľné problémy a keď sú v mojom okolí ľudia, ktorí majú problém niečo vyriešiť alebo dosiahnuť. Pomoc iným ma nakopne viac ako kofeín. V práci sa s takýmito situáciami a ľuďmi stretávam často, takže o energiu rozhodne nemám núdzu.

Ako sa snažíte zosúladiť pracovný a osobný život?

Pri mojom pracovnom nasadení som neskutočne vďačný za svoju úžasnú tolerantnú manželku a deti. Nie vždy sa mi darí po práci úplne „vypnúť”, ale rodina je pre mňa prvoradá, takže ak je napríklad nejaký problém v rodine, usilujem sa venovať mu plnú pozornosť.

Ako vyzerá vaša nedeľa, ak nejdete do práce?

Ráno, ešte keď všetci spia, sa snažím ísť von na bicykli alebo si zabehať. Potom trávim čas s rodinou a priateľmi. Nedeľu mám vyhradenú na udržiavanie sociálnych väzieb a oddych.

Čo preferujete: dobrú reštauráciu alebo vlastnú kuchyňu?

V kuchyni rád experimentujem a rád sa chytím rodinného varenia, ale nepohrdnem ani dobrou reštauráciou. Obzvlášť v zahraničí vyhľadávam miestne špeciality a domácu kuchyňu. Viac je však pre mňa dôležitá spoločnosť – s kým to jedlo jem.

Ste viac na šport alebo na umenie?

Je to tak 50 na 50. Rád si zašportujem a ako fanúšik si rád pozriem hokej, futbal a florbal. Veľmi rád si prečítam nejakú dobrú knihu – bez čítania väčšinou ani nezaspím, pozriem film a občas ideme s manželkou do divadla.

Čo vás dokáže vytočiť do zúrivosti?

Nestáva sa mi to často, ale ak sa rozčúlim, tak je to nad ľudskou hlúposťou a nedbalosťou. Hnevá ma aj to, keď sa ľudia vzdávajú už pri prvom náznaku problému.

Akú prioritu vo vzdelávaní by ste si dali spätne, ak by ste boli opäť tínedžerom?

Určite by som sa viac venoval jazykom, histórii a možno by som si vybral iný hudobný nástroj. Na akordeón sa troška ťažšie balia baby.

Máte tip na luxusný zážitok za dostupné peniaze?

Pre mňa je luxusným zážitkom poznávanie lokálnej kultúry. Na dovolenkách sa ju snažím vždy čo najviac absorbovať – chcem vidieť, ako vyzerá každodenný život miestnych ľudí, ochutnať ich tradičné jedlá a zažiť miestne zvyky.

Viac v článku na etrend.sk.
Autor: 15. jún 2019 o 10:00 Milan Debnár
Zdroj: etrend.sk