Slovensko je špičkou v Európe pri overovaní biometrických údajov človeka

05. septembra 2018

Biometrické identifikácie a umelá inteligencia sa vo finančníctve využívajú čoraz viac. Kam tieto inovácie smerujú a dokážu zaistiť bezpečnosť klienta a ochranu jeho údajov? To boli otázky pre Petra Ivanku zo spoločnosti Softec.

V overovaní údajov prostredníctvom biometrie tváre je Slovensko špičkou v Európe. „Najmä v tom, že odfotené údaje z občianskeho preukazu alebo biometrické údaje tváre sa dajú preveriť v registri fyzických osôb a dokladov na Ministerstve vnútra SR. Biometrické znaky sú uložené v občianskom preukaze a tak sa dajú spárovať pri registrácii s verejným registrom. Toto prepojenie je jedinečné,“ povedal Ivanka s tým, že každý človek má jedinečnú tvár a platí to aj pre jednovaječné dvojčatá. „Sledujú sa viaceré znaky ako je vzdialenosť očí, ich tvar, vzdialenosť nosa, lícne kosti, hrúbka pier,“ vysvetlil Ivanka.

Pokiaľ si chce klient založiť účet alebo získať nejaký produkt, dá sa to aj na diaľku vďaka zmene legislatívy. „Veľmi dôležitá bola marcová novela zákona proti praniu špinavých peňazí, ktorá umožňuje založenie účtu a bankové úkony aj bez fyzickej prítomnosti klienta. Dajú sa na to použiť aj technické prostriedky, pokiaľ sa dá overiť totožnosť klienta aj na diaľku,“ upozornil Ivanka. Pri takomto spôsobe overení totožnosti klient odfotí seba aj svoj občiansky preukaz a musí absolvovať aj takzvaný test „živosti“, kde napríklad na smartfóne sleduje nejaký pohyblivý bod.

Biometrické údaje sa budú využívať na predaj produktov v budúcnosti čoraz viac, pretože trendom je zjednodušenie a zrýchlenie ich predaja. „Klient nemusí ísť na pobočku a všetko zrealizuje z pohodlia domova a finančným inštitúciám to šetrí čas a kapacity. Nemusia mať toľko ľudí na pobočkách a tí sú využiteľní efektívnejšie inde. Je to výhoda v súčasnosti, keď je nedostatok vhodných ľudí na trhu,“ dodal Ivanka.

Autor: Richard Kvasňovský

Zdroj: tv.teraz.sk, 5.9.2018 (relácia Ekonomika (Tu a teraz))