ROWES

ROWES METEO – Efektívny systém riadenia zimnej údržby ciest

Nízko-nákladové meteostanice na zlepšenie a zefektívnenie plánovania zimnej údržby ciest.

PROBLEMATIKA

Plánovanie údržby s presnou predpoveďou

Práve predpoveď možného vzniku námrazy a ľadu ukrýva potenciál veľkého šetrenia financií. Pokiaľ sa posyp aplikuje príliš skorovozidlá a vietor ho roznesú alebo sa zriedi kvapalnými zrážkami. Ak sa posyp aplikuje neskoro, hrozí zamrzrnutie vozovky.

Táto zmena paradigmy od reaktívnej po proaktívnu vyžaduje rozhodovanie sa podľa predpovedaného stavu povrchu vozovky až niekoľko hodín do budúcnosti.

Aby bolo možné vytvoriť takúto predpoveď, je nutné merať základné meteorologické parametre špeciálnymi meteostanicami rozmiestnenými na kľúčových miestach cestnej siete a spracovať tieto merania v špeciálnom matematickom modeli pre zimnú údržbu.

METEOSTANICE

Efektívne a nízkonákladové riešenie meteostaníc

SOFTEC navrhol a vyvinul nový rad nízko-nákladových meteostaníc práve pre zimnú údržbu ciest, ktoré je možné husto rozmiestniť na cestnej sieti.

Naše stanice sú navrhnuté na jednoduchú montáž. Sú dôkladne energeticky optimalizované a schopné prevádzky s malými solárnym panelom alebo čisto len na batérie po dobu niekoľkých rokov. Stačí ich iba umiestniť na hocijaký stĺp verejného osvetlenia alebo stĺpik dopravnej značky v priebehu niekoľkých minút. Namerané údaje môžu byť odosielané cez bezdrôtové siete ako napríklad NB-IoT alebo LoRaWAN. SOFTEC tiež spolupracuje so špičkovými slovenskými vývojármi a výrobcami komponentov pri výrobe týchto meteostaníc.

PREDPOVEĎ

Merané parametre

Systém dokáže predpovedať tieto parametre potrebné pre riadny výkon zimnej údržby.

Predpovede je možné vytvárať až na 72 hodín do budúcnosti. Predpovedný systém je založený na matematickofyzikálnom modeli špeciálne vytvorenom pre zimnú údržbu ciest. Vstupom do systému sú údaje meteostaníc a atmosférická predpoveď SHMÚ.

PREVÁDZKA

Jednoduchá prevádzka s aplikáciou pre dispečerov

  1. Dispečeri používajú webovú aplikáciu pre zobrazenie aktuálnych a historických meraní, ako aj predpovedaných hodnôt.
  2. Aplikácia rovnako generuje rôzne varovania. Systém varovaní predstavuje jednoduchý nástroj pre upozornenie dispečerov v čase, kedy je to potrebné.
  3. Celý softvérový systém je možné prevádzkovať aj ako cloudovú službu bez nutnosti obstarávania hardvéru alebo softvéru a inštalácií akéhokoľvek programového vybavenia na pracovné stanice dispečerov.