SOFTEC v spolupráci s SHMÚ znižuje náklady na správu ciest a zvyšuje bezpečnosť na cestách

18. októbra 2022
Zimné obdobie na Slovensku každoročne komplikuje plynulosť premávky na cestách. Zhoršené cestné podmienky sa doteraz riešili reaktívnou údržbou ciest, ktorá bola nákladná a dlhodobo neudržateľná. Pri hľadaní efektívneho riešenia sme spojili sily so Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) a priniesli sme nízkonákladové IoT meteorologické stanice, vďaka ktorým sme schopní zhromažďovať podrobnejšie údaje a presnejšie tak predpovedať potrebu údržby ciest. Na tomto úspechu má veľký podiel aj technológia Microsoft Azure, vďaka ktorej vieme ukladať dáta do cloudu a podrobne ich vyhodnocovať.

Slovenské mestá a kraje každoročne počas zimy zvádzajú na cestách boj s premenlivými poveternostnými podmienkami. Tie často komplikujú plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. Spojili sme sa preto s SHMÚ a priniesli sme nízkonákladové meteostanice, ktoré efektívne pomáhajú riadiť údržbu ciest.

„Správy miest a obcí dnes prechádzajú od reaktívnej údržby k preventívnym opatreniam skôr, ako nastanú zhoršené podmienky. To vedie k významným úsporám a prínosom pre životné prostredie. Solením pred snežením ušetríte napríklad až dve tretiny soli. Úrady však na to potrebujú spoľahlivé predpovede a informácie o teplotách na cestách,“ vysvetľuje Ondrej Svačina, náš Business Development Manager & Senior Consultant.

Naše meteostanice merajú premenné na cestách, ako je povrchová teplota, vlhkosť vzduchu a iné. Tieto údaje sú spracované a uložené v cloude a interpretované pomocou technológií Microsoft Azure.

Pred nasadením takéhoto riešenia sa cestní dispečeri mohli spoliehať len na všeobecné meteorologické predpovede pre celé mesto, čo v oblastiach s rôznorodým meteorologickým prostredím nebolo veľmi spoľahlivé. S IoT meteostanicami môžu namiesto nákladných celomestských zásahov vykonávať viac lokalizované a cielené posypy. Po nasadení nášho riešenia klesol počet dopravných nehôd o 28 % a spotreba posypovej soli sa štvornásobne znížila.