Ocenenia02 Dec 2022

CENA ITAPA 2022

Naše riešenie ROWES získalo 1. miesto v rámci projektov s inovatívnym využitím technológií, pre efektívnejšie riadenie zimnej údržby ciest.

Spoločnosť SOFTEC, ktorá nedávno oznámila spoluprácu so SHMÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, dosiahla ďalší úspech. Jej inteligentný systém riadenia zimnej údržby ciest ROWES meteo pre Správu ciest Bratislavského samospráveho kraja, na ktorom spolupracuje so SHMÚ, získal cenu ITAPA za najinovatívnejší projekt v tomto roku. Porota ocenila nielen špeciálny model meteorologickej predpovede pre zimnú údržbu, praktické využitie pre verejnosť a výrazné zníženie nehodovosti o 28 %, ale aj nízku spotrebu energie, väčšie pokrytie, jednoduchú inštaláciu a cenovú dostupnosť nových meteorologických staníc IoT.

Zimná údržba ciest patrí medzi kľúčové aktivity každého správcu ciest od jesene až do jari. Cieľom je udržiavať vozovku bezpečnú a zjazdnú pre vodičov a ostatných používateľov ciest. Výjazd vozidla zimnej údržby by mal byť preto výsledkom starostlivého plánovania a organizácie práce dispečingu. Takýto prístup môže viesť k výrazným úsporám a rovnako byť prospešný aj pre životné prostredie. Solením pred snežením napríklad možno ušetriť až dve tretiny soli. Orgány však potrebujú spoľahlivé predpovede a informácie o teplotách na cestách.

SOFTEC preto navrhol a vyvinul nový rad IoT meteostaníc s nízkymi obstarávacími a prevádzkovými nákladmi práve pre zimnú údržbu ciest, ktoré je možné husto rozmiestniť na cestnej sieti. Stanice sú navrhnuté na jednoduchú montáž. Sú dôkladne energeticky optimalizované a schopné prevádzky s malým solárnym panelom alebo čisto len na batérie po dobu niekoľkých rokov. Stačí ich iba umiestniť na akýkoľvek stĺp verejného osvetlenia alebo stĺpik dopravnej značky v priebehu niekoľkých minút.

“Stať sa držiteľom najinovatívnejšieho projektu na Slovensku je pre nás veľkým úspechom. Je to však aj záväzok, že sa budeme i naďalej podieľať na projektoch, ktoré majú vplyv na životy bežných občanov. Verím, že množstvo nových zamestnancov k nám príde práve z tohto dôvodu – aby mohli pracovať na projektoch, ktoré menia spoločnosť a ovplyvňujú každodenný život krajiny,“ vysvetľuje Peter Morávek, výkonný riaditeľ SOFTEC-u.

Pred nasadením takéhoto riešenia sa cestní dispečeri mohli spoliehať len na všeobecné meteorologické predpovede pre celé mesto. S IoT meteorologickými stanicami môžu na rozdiel od celomestských operácií solenia vykonávať viac lokalizované, cielené posypávanie. Slovensko má veľmi rôznorodé meteorologické prostredie, v meste je niekedy teplo a slnečno, ale na horskom priesmyku, kde je tradičná meteorologická stanica, husto sneží. Nové IoT stanice slúžia ako „rozšírené oko“, ktoré ponúka okamžitý monitoring oblasti, čím sa znižuje potreba fyzických výjazdov na rôzne miesta.

Po nasadení riešenia klesol počet dopravných nehôd o 28 %. Údaje tiež pomohli sociálnym pracovníkom lepšie sa pripraviť na pomoc bezdomovcom počas chladných období, čo im umožnilo konať hneď, ako prídu správy o prvých mrazoch.

Riešenia a služby skupiny dnes využívajú klienti v desiatich krajinách strednej a východnej Európy. K tým najvýznamnejším patria skupiny VIG, Raiffeisen, Generali, KBC alebo Orange.

Ďalšie informácie o riešení ROWES nájdete na webe: https://rowes.digital/

Novinky

Ďalšie články

Zobraziť viac

Novinky4. June 2024

Opäť sme sa stali najlepším dodávateľom Tatra banky

Tatra banka každoročne organizuje podujatie Tatra banka Top Supplier Day, počas ktorého oceňuje svojich partnerov za úspešnú spoluprácu v kategóriách Customer Experience a Employee Experience. Za rok 2023 SOFTEC získal prvé miesto v kategórii Customer Experience (CX) za projekt „Sledovanie žiadosti o úver v mobilnej aplikácii“. Táto funkcionalita umožňuje klientom Tatra banky sledovať priebeh ich žiadosti o hypotekárny úver v reálnom čase prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Softecon21. May 2024

Softecon 2024

Už 21 rokov prináša spoločnosť SOFTEC príležitosť na stretnutie biznis a IT komunity. Témy a rečníkov vyberáme vždy starostlivo tak, aby sme prinášali hodnotný pohľad na aktuálne trendy a zdieľali inšpiratívne príbehy z praxe. Ako už napovedá téma Transformácia: Návrat do budúcnosti, tento rok sme sa ponorili do príbehov digitálnej transformácie z rôznych odvetví s pohľadom do minulosti, súčasnosti i budúcnosti.​

Novinky9. April 2024

Darujte vaše 2 % SOFTEC PRO SOCIETY

Občianske združenie SOFTEC PRO SOCIETY založili zástupcovia spoločnosti v roku 2006. Je nepolitickým, neziskovým a dobrovoľným združením občanov a právnických osôb, ktorého cieľom je združovať odborníkov zaoberajúcich sa informatikou, so záujmom o rozvoj tejto disciplíny a so sociálnym cítením. Cieľom združenia je rozvoj vzdelanosti a znalostí v oblasti informatiky a pomoc pri praktickej aplikácii nových informatických poznatkov v praxi. Jedným z cieľov OZ je aj podpora sociálnych, kultúrnych, športových a vzdelávacích aktivít.

Novinky5. February 2024

Kvalifikovaný elektronický podpis rýchlo a lacno na diaľku, na pobočke, kdekoľvek

Konzultačno-technologická spoločnosť SOFTEC dnes oznámila, že vytvorila unikátne riešenie, vďaka ktorému dokážu firmy a ich klienti veľmi jednoducho a pri nízkych nákladoch podpísať zmluvy s najvyššou možnou právnou akceptáciou, prostredníctvom tzv. kvalifikovaného elektronického podpisu klienta s kvalifikovanou časovou pečiatkou. Toto riešenie zodpovedá najnovšej platnej legislatíve EÚ (eIDAS), a naviac je užívateľsky prívetivé. Unikátnosť spočíva v tom, že kvalifikovaný podpis je možné vykonať bez predchádzajúcej prípravy, bez nutnosti návštevy klientov na pobočke a bez ďalších obmedzujúcich či procesne náročných podmienok, aké zvykli byť pri použití kvalifikovaného elektronického podpisu bežné. Nie je k nemu potrebný žiaden špeciálny hardware, žiadne dodatočné heslá ani úkony. Stačí využiť súčasné možnosti, ktoré ponúka napríklad biometria tváre za použitia dokladu totožnosti, prípadne rôzne smart kľúče. Riešenie umožňuje dodržanie písomnej formy uzatváranej dohody so zabezpečením identifikácie podpisujúceho klienta, napríklad spotrebiteľa. Podľa dostupných informácií je SOFTEC prvou firmou v stredoeurópskom regióne, ktorá prichádza s týmto riešením.